משפחת רוטשילד וישראל – לאורך שנות דור

הנדיב הידוע

משפחת רוטשילד וישראל

הברון אדמונד ג'יימס דה רוטשילד נולד בשנת 1845 ליד פריז. מגיל צעיר, הוא הציג אופי פילנתרופי מיוחד וחזק, והקדיש את זמנו וכספו לקידום האמנויות. למרות שהתמיכה החזקה באמנויות תמשך לאורך כל חייו, היו אלו הפוגרומים ברוסיה ב- 1880 שהציתו מאמץ פילנתרופי יוצא דופן מצד הברון.

המצוקה והמצב המידרדר של יהודי מזרח אירופה, שכנעו את הברון שעלייה לפלסטינה העותמאנית תאפשר להם התחלה חדשה. בשיתוף פעולה הדוק עם הרב הראשי של פריז, הברון החל לתת את תמיכתו לתנועת חיבת-ציון, שהקימה מושבות חקלאיות ליהודים, שסבלו מרדיפות במזרח אירופה. למרבה הצער, אתרי ההתיישבות הוכיחו עצמם כעוינים לחקלאות והמושבות הראשונות נאבקו כדי לשרוד. בשנת 1882, ראשון לציון עמדה בפני פירוק, אך נדיבותו של הברון הצילה אותה. ואכן, תמיכת החירום שלו למספר הולך וגדל של ישובים במשבר הקנתה לו את הכינוי "הנדיב", או "הנדיב הידוע".


אדמונד
ג'יימס דה רוטשילד

(1934 - 1845)

 

חזון מהפכני

הברון הבין במהירות כי ישובים המפוזרים גיאוגרפית על קרקע עקרה לא יהיו ברי-קיימא מבחינה כלכלית בטווח הארוך. לכן הוא החליט על רכישת חלקות גדולות של קרקע חקלאית, והקמת ישובים חדשים שיוקדשו לפעילויות חקלאיות המתאימות לקרקע ולאקלים המקומי.

כדי להפוך את התמיכה הכספית, לישובים הקיימים והחדשים, לברת קיימא, הברון הקים גוף פיקוח לתיאום הפעילות הכלכלית ולהקצאת המשאבים ביניהם. גוף הפיקוח סיפק לא רק ידע תפעולי ופיננסי, אלא גם מומחיות חקלאית ותשתיות מים מהמתקדמות ביותר באירופה לאותה התקופה.

השאיפה ליישוב הארץ של הברון גדלה מעבר לחקלאות בלבד. כרמים הוקמו ולצידם מיזקקות יין, נטעו מטעי זיתים ותפוזים; וכרי דשא ריחניים ניטעו לתעשיית הבשמים המתפתחת. יהיה התחום אשר יהיה, הברון התעקש על הסטנדרטים הגבוהים ביותר של איכות! מה שהוביל בסופו של דבר ליצוא סחורות מארץ ישראל לשווקים באירופה.

מורשת שנמשכת

 בסך הכל, הברון רכש יותר מחצי מיליון דונם, בהם נבנו יותר מ -40 ישובים. חלק מהישובים נושאים את שמותיהם של בני משפחת רוטשילד, כגון זיכרון יעקב (אביו ג'יימס), מזכרת בתיה (בטי האמא שלו), בת שלמה (הדוד וסבו מצד אמו שלמה), בנימינה-גבעת עדה (אשתו אדלהייד), ואחרים. ערים אלה ימשיכו לחיות בזיכרון של תרומתו.

הברון נפטר בשנת 1934, לאחר כמעט חמישים שנים של תמיכה כספית ואישית בלתי נלאית ליישוב היהודי בארץ ישראל. עם הקמתה של מדינת ישראל, משפחת רוטשילד העניקה במתנה כמעט את כל אחזקותיה בארץ לאומה הצעירה. בשנת 1954, שרידיו של הברון ואשתו הובאו לישראל והם נטמנו ברמת הנדיב.

תרומות בולטות

  • + 500 דונם של קרקע נרכשו
  • 40 ישובים נבנו
  • 11,000 תושבים
/
אביה של קיסריה

הברון אדמונד אדולף דה רוטשילד

קרן רוטשילד קיסריה (RCF) הוקמה על ידי הברון אדמונד אדולף דה רוטשילד, נכדו של הנדיב הידוע. בעוד סבו השאיר את חותמו על ידי רכישת קרקעות ויישובן, הברון אדמונד אדולף ייזכר בזכות תפקידו ותרומותו בתיעושה של מדינת ישראל, וגם בזכות נדיבותו למוסדותיה החינוכיים והתרבותיים.

כדי להנציח את מחויבותה החזקה של המשפחה, הברון אדמונד אדולף הקים את קרן רוטשילד קיסריה, והעניק במתנה למעלה מ- 30,000 דונם של נכסים בקיסריה וסביבתה.

בצעד נועז, הוא הזמין את מדינת ישראל לשותפות עימו בפיתוח מודל הפעלה ייחודי, בו הפיתוח הקהילתי ישמש מנוף לקידום מטרות חברתית.

Edmond de Rothschild 

הברון אדמונד אדולף דה רוטשילד

(1997 - 1926)

קרן רוטשילד קיסריה פועלת ליצירת חברה ישראלית טובה יותר, באמצעות קידום השכלה גבוהה ומחויבות חברתית

בנאמנות לאמנה המכוננת, הרווחים שנוצרים על ידי החברה לפיתוח קיסריה בע"מ וחברת הנכסים של קיסריה (חברות בנות של קרן רוטשילד קיסריה) מוחזרים לקרן קיסריה ומושקעים בקידום מצוינות בחינוך בכל רחבי הארץ.

כאשר הברון אדמונד דה רוטשילד נפטר בשנת 1997, האחריות על הקבוצה הבנקאית של המשפחה ורשת הקשרים של הקבוצה הועברה לידי בנו - הברון בנימין דה רוטשילד. הברון בנימין ואשתו, אריאן, מנהלים באופן פעיל את קרן רוטשילד קיסריה וממשיכים את מורשת המשפחה והמחויבות המלאה שלה למדינת ישראל.

הברון אדמונד אדולף העניק מעל 30,000 דונם להקמת קרן רוטשילד קיסריה.